Badanie gruntu

Profesjonalne badanie gleby w Szczecinie

Przed założeniem ogródka wskazane jest wcześniej zbadanie gleby (gruntu). Jest to bardzo ważny etap działania na terenie, w którym ma znajdować się ogród. Na początku trzeba pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń i pozostałości po budowie, chwastów i śmieci. Na większej powierzchni ziemię należy zaorać natomiast na mniejszej działce lepiej użyć glebogryzarki lub przekopać  ziemię łopatą. Lawendowy Gaj zajmuje się kompleksowo pielęgnacją i zakładaniem ogrodów w Szczecinie. Do naszych usług ogrodniczych dotyczących badania gruntu należy:

sprawdzanie żyzności gleby (struktura ziemi)

badanie gleby pod kątem zawartości pH oraz makro- i mikroelementów

dbanie o zasobność gleby

Badanie Gruntu Szczecin 01
Badanie Gruntu Szczecin 02
Badanie Gruntu Szczecin 03
Badanie Gruntu Szczecin 04

Gleba w ogrodzie ma bardzo istotne znaczenie. Jeśli jest bardzo zbita, po zaoraniu czy przekopaniu należy ją pozostawić nierozgrabioną. Ważne jest, aby dokładnie wiedzieć jaka gleba znajduje się na danym terenie. Ściskając garść ziemi, po otwarciu dłoni ziemia może się rozsypać. Wtedy wiadomo, że ma się do czynienia z glebą zbyt piaszczystą, czyli taką, która łatwo przepuszcza wodę. W czasie suszy zamienia się w pył, a po deszczu szybko wysycha. Rośliny posadzone w takiej glebie będą miały problem z ukorzenianiem się, bo ziemia jest zbyt luźna. Jeśli jednak gleba zbije się w grudę oznacza to, że jest to gleba gliniasta. Im więcej grudek tym ziemia w ogrodzie będzie bardziej żyzna i stanowi dobrą strukturę. W takiej glebie rośliny dobrze się ukorzenią i jest ona na tyle chłonna, że przed jej wyschnięciem rośliny zdążą wchłonąć wodę. Popularne rośliny ozdobne nie rosną dobrze ani w glebie piaszczystej ani w gliniastej.  O żyzności gleby decyduje ilość zawartej w niej próchnicy. Gleba zbyt zwięzła, tłusta, która łatwo się lepi i nie rozsypuje się źle przepuszcza wodę i powietrze.

Badania odczynu gleby oraz jej nawożenie

Większość roślin najlepiej rośnie w glebie o ph 6,0 - 7,0, czyli o odczynie obojętnym do lekko kwaśnego. Rośliny, które preferują podłoże kwaśne (ph 4,5 - 5,5) powinny być oddzielnie. Warto dla nich tworzyć osobne rabaty.

Aby zmienić odczyn gleby należy wczesną wiosną lub jesienią rozsiać nawóz wapniowy, kredę mieloną lub dolomit i wymieszać go z wierzchnią warstwą podłoża. W momencie gdy na działce znajduje się właściwa kwasowość gleby wówczas należy zadbać o jej zasobność i ją nawozić np. kompostem, obornikiem. Skuteczna analiza gleby daje możliwość zapoznania się z jej aktualną zasobnością w składniki pokarmowe i pozwala na dostosowanie nawożenia do potrzeb pokarmowych roślin. Firma - Lawendowy Gaj służy pomocą i fachowym doradztwem dotyczącymi badania gleby (gruntu). Zapewniamy dogodne warunki współpracy więc serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy i skorzystania z naszych usług.

Motorówki Szczecin