Zakładanie i pielęgnacja trawników

Profesjonalna pielęgnacja trawników w Szczecinie

Trawnik jest jednym z ważniejszych i podstawowych elementów kompozycji ogrodowej. Dzięki niemu ogród wydaje się być bardziej przestronny i uporządkowany. Jest doskonałym tłem dla drzew i innych roślin, a także budynków i dekoracji ogrodowych. Idealnie nadaje się na doskonałe miejsce do wszelkich dziecięcych zabaw np. gry w piłkę jak i na teren wypoczynku dla całej rodziny.

Przygotowując teren pod trawnik, trzeba najpierw wiedzieć i zadecydować jaki trawnik chcemy mieć w swoim ogrodzie i jaką on ma pełnić funkcję? Czy to ma być trawa przeznaczona do sportu, czy wypoczynku i rekreacji? Wybór i rodzaj murawy ma istotne znaczenie w późniejszym dbaniu i pielęgnowaniu. Trawniki do uprawiania sportu wolniej rosną i są bardzo gęste, wymagają częstego podlewania i potrafią szybko się regenerować. Natomiast trawniki dekoracyjne są ładniej wybarwione, lepiej się prezentują, szybciej też rosną, a suszę znoszą łatwiej jak trawniki przeznaczone do sportu. Przed przystąpieniem do założenia trawnika z siewu należy wykonać wiele czynności takich jak:

usuwanie kamieni, śmieci i samosiejek oraz dokładne wykopanie pozostałości (korzeni)

zakładanie instalacji elektrycznych i wodnych

ułożenie obrzeży trawnikowych

analiza rodzaju gleby (przy ziemi gliniastej dodać żwir, co umożliwi dobry rozwój korzeni)

nawożenie torfu w przypadku ziemi suchej i piaszczystej (pH trawnika powinno wynosić 5,5-7,0)

wyrównanie terenu

zasianie trawy i jej nawożenie kompostem lub nawozem pełnoskładnikowym

Zakladanie Pielegnacja Trawnikow Szczecin 01
Zakladanie Pielegnacja Trawnikow Szczecin 02
Zakladanie Pielegnacja Trawnikow Szczecin 03
Zakladanie Pielegnacja Trawnikow Szczecin 04

Trawnik do szybkiego i zdrowego wzrostu wymaga intensywnej pielęgnacji. Należy go nawadniać i przycinać. Pierwsze koszenie powinno być wykonane, gdy trawa osiągnie 5-10 cm. Ostrza powinny być ostre. Aby nie uszkodziły one młodych roślinek traw. Odpowiednio częste koszenie trawy powstrzymuje rozwój chwastów. Aby całkowicie się ich pozbyć należy często stosować nawozy do trawników z substancją odchwaszczającą. Nawóz powinien dostarczać trawie wszystkich potrzebnych do odpowiedniego wzrostu mikro - i makroelementów. Podstawowe składniki, które są niezbędne i potrzebne trawie to fosfor, azot i potas oraz wapń, żelazo i magnez. Nawet prawidłowo założony i starannie pielęgnowany trawnik może chorować. Wszelkie choroby mogą pojawić się między innymi przez niekorzystne warunki atmosferyczne. (osłabienie trawy przez mróz albo suszę). Dużą rolę w niszczeniu trawy odgrywają uporczywe szkodniki takie jak: krety, drutowce, pędraki, nornice, nicienie.

Trawniki z rolek – zakładanie przez cały rok

Dobrym i zupełnie innym rozwiązaniem może być założenie trawnika z rolki. Produkowane są one z różnych nasion traw i można je zakładać w dowolnej porze roku, z wyjątkiem wtedy kiedy gleba jest zamarznięta. Położyć go można wszędzie a efekt jest natychmiastowy. Teren należy wysprzątać i wyrównać, podobnie jak w przypadku trawnika z siewu, w taki sposób, aby nie było żadnych wgłębień i woda w takich miejscach nie zalegała, teren musi być dobrze oczyszczony. Tuż przed położeniem trawnika dobrze jest lekko zruszyć górną warstwę gleby i delikatnie ją podlać, co przyspieszy ukorzenianie darni. Po ułożeniu całego trawnika należy dokładnie zwałować całą powierzchnię, aby dobrze docisnąć trawnik do podłoża. Przez pierwszy tydzień trzeba codziennie podlewać trawnik, później co drugi i trzeci dzień. Trawnik powinien się ukorzenić po 7-10 dniach i po tym czasie dopiero można go użytkować.

Nasza firma Lawendowy Gaj oferuje pomoc w zakładaniu i pielęgnowaniu trawników w Szczecinie. W przypadku wszelkich problemów i trudności napotkanych z zasianiem trawy serdecznie zapraszamy do kontaktu. Służymy fachowym pomocą. Nasi profesjonaliści i fachowcy w branży skutecznie doradzą kiedy i w jaki sposób siać, a także jaki gatunek trawy najlepiej wybrać pod określony rodzaj gleby i idealnie pasujący do wymarzonego ogrodu.

 • Ogrodnik w Szczecinie – kompleksowe usługi dotyczące pielęgnacji ogrodów

  To co wyróżnia nas spośród konkurencyjnych firm to przede wszystkim szczególne zamiłowanie oraz pasja do roślinności i ogrodów. Ogrodnictwo dla naszej ekipy nie jest tylko i wyłącznie zawodem, ale także sposobem na pomocy ludziom w organizacji terenu wokół ich domów. Ogrodnik w Szczecinie – Lawendowy Gaj to szereg kompleksowych usług ogrodniczych wykonywanych z najwyższą dbałością o każdy detal. Wykonujemy przycinanie krzewów, drzew oraz żywopłotów, kosimy i zakładamy trawniki, pomagamy w doborze architektury ogrodowej, dbamy o zagospodarowanie terenów zieleni, a także zajmujemy się pielęgnacją i formowaniem roślin. O każdy ogród dbamy z należytą starannością. Zależy nam na jakości wykonywania usług i zadowoleniu naszych Klientów.

  Zagospodarowanie ogrodu jest niezwykle ważnym czynnikiem. Aby dokonać tego w należyty sposób trzeba mieć o tym pojęcie i ciekawy pomysł na ogród. Ogrodnik Szczecin to wyjątkowe projekty ogrodów i aranżacja terenu wokół budynków. Potrafimy dopasować styl ogrodu do miejsca i oczekiwań Zleceniodawców. Zajmujemy się projektowaniem altan i drenaży, a także ścieżek, schodów oczek wodnych i pergoli. Usługi ogrodnicze – Lawendowy Gaj wykonywane są na terenie Szczecina i całego województwa zachodniopomorskiego. Wszystkie zlecenia realizowane są w oparciu o obszerną wiedzę i bogate doświadczenie w branży. Serdecznie zapraszamy do kontaktu!

 • Automatyczne systemy nawadniania ogrodowego Szczecin – instalacja

  Każdy kto marzy o pięknym ogrodzie, z zadbanymi i wypielęgnowanymi roślinami powinien pomyśleć między innymi o montażu systemu nawadniania ogrodowego. Dzięki zainstalowaniu zraszaczy zieleń ma zapewnioną wodę praktycznie przez cały czas. Taka forma podlewania roślinności jest niezwykle wygodna i tania. Dla osób, które cenią swój cenny czas jest to idealna propozycja. Lawendowy Gaj wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Klientów oferuje montaż i instalację systemu nawadniania ogrodowego w Szczecinie. Takie zadania najlepiej powierzyć profesjonalistom oraz osobom, które na tej technologii dobrze się znają. Jeśli poszukujesz idealnego systemu do swojego przydomowego terenu i chcesz zapomnieć o problemach związanych z ciągłym podlewaniem roślin – zapraszamy!

  Zraszacze i dobrej jakości systemy nawadniania ogrodowego w Szczecinie są w stanie w zupełności odmienić sposób pielęgnacji ogrodów i przestrzeni zielonych znajdujących się wokół domu. Lawendowy Gaj oferuje innowacyjne i dobrej jakości systemy do nawadniania trawy, krzewów i kwiatów, które potrafią skutecznie zapewnić im cykliczne podlewanie, ale również wpłynąć na systematyczność i intensywność podawania wody. Zajmujemy się instalowaniem systemów automatycznych i sterowanych ręcznie. W przypadku tych pierwszych nawadnianie jest o wiele prostszą i szybszą opcją, która kierowana jest dzięki sygnałom sterowników.

 • Od najlepszych producentów trawniki z rolki Szczecin

  Lawendowy Gaj to firma z długoletnim doświadczeniem, pasją i zamiłowaniem do ogrodów, która oferuje profesjonalne zakładanie i pielęgnowanie trawników zarówno tych z siewu, jak i z rolki. Być może jesteś właśnie na etapie kończenia budowy domu i rozmyślasz o pięknym zielonym terenie wokół niego?! Ekipa z Lawendowego Gaju jest gotowa do działania tj, projektowania, planowania i aranżacji Twojego ogrodu! Trawniki z rolki w Szczecinie są pełne zalet. Do głównych z nich należą łatwość w ich utrzymaniu, oszczędność i wysoka jakość wykonania odporna na deptanie. Trawniki z rolki posiadają gęstą i mocną trawę, która doskonale sprawdza się na terenach małych, jak i obszernych. Efekt założenia takiego trawnika z rolki wokół domu następuje natychmiastowo!

  Trawa od razu efektywnie się prezentuje i jest gotowa do użytkowania. Wolna jest od wszelkiego rodzaju szkodników, które tylko i wyłącznie niszczą wcześniej wyrównaną powierzchnię. Trawniki z rolki w Szczecinie można położyć praktycznie o każdej porze, z wyjątkiem czasu, gdy gleba jest zamarznięta. Podobnie jak w przypadku siania trawy i tutaj okolice należy porządnie wysprzątać, a teren wyrównać w taki sposób, aby nie dostawała się i nie zalegała na nim woda. Do każdego zlecenia nasi fachowcy podchodzą profesjonalnie służąc pomocą i doradztwem w branży ogrodniczej. Szczególnie oferujemy swoją pomoc w wyborze określonego typu trawy i miejsca jej założenia.

Motorówki Szczecin