Zakładanie i pielęgnacja trawników

Profesjonalna pielęgnacja trawników w Szczecinie

Trawnik jest jednym z ważniejszych i podstawowych elementów kompozycji ogrodowej. Dzięki niemu ogród wydaje się być bardziej przestronny i uporządkowany. Jest doskonałym tłem dla drzew i innych roślin, a także budynków i dekoracji ogrodowych. Idealnie nadaje się na doskonałe miejsce do wszelkich dziecięcych zabaw np. gry w piłkę jak i na teren wypoczynku dla całej rodziny.

Przygotowując teren pod trawnik, trzeba najpierw wiedzieć i zadecydować jaki trawnik chcemy mieć w swoim ogrodzie i jaką on ma pełnić funkcję? Czy to ma być trawa przeznaczona do sportu, czy wypoczynku i rekreacji? Wybór i rodzaj murawy ma istotne znaczenie w późniejszym dbaniu i pielęgnowaniu. Trawniki do uprawiania sportu wolniej rosną i są bardzo gęste, wymagają częstego podlewania i potrafią szybko się regenerować. Natomiast trawniki dekoracyjne są ładniej wybarwione, lepiej się prezentują, szybciej też rosną, a suszę znoszą łatwiej jak trawniki przeznaczone do sportu. Przed przystąpieniem do założenia trawnika z siewu należy wykonać wiele czynności takich jak:

usuwanie kamieni, śmieci i samosiejek oraz dokładne wykopanie pozostałości (korzeni)

zakładanie instalacji elektrycznych i wodnych

ułożenie obrzeży trawnikowych

analiza rodzaju gleby (przy ziemi gliniastej dodać żwir, co umożliwi dobry rozwój korzeni)

nawożenie torfu w przypadku ziemi suchej i piaszczystej (pH trawnika powinno wynosić 5,5-7,0)

wyrównanie terenu

zasianie trawy i jej nawożenie kompostem lub nawozem pełnoskładnikowym

Zakladanie Pielegnacja Trawnikow Szczecin 01
Zakladanie Pielegnacja Trawnikow Szczecin 02
Zakladanie Pielegnacja Trawnikow Szczecin 03
Zakladanie Pielegnacja Trawnikow Szczecin 04

Trawnik do szybkiego i zdrowego wzrostu wymaga intensywnej pielęgnacji. Należy go nawadniać i przycinać. Pierwsze koszenie powinno być wykonane, gdy trawa osiągnie 5-10 cm. Ostrza powinny być ostre. Aby nie uszkodziły one młodych roślinek traw. Odpowiednio częste koszenie trawy powstrzymuje rozwój chwastów. Aby całkowicie się ich pozbyć należy często stosować nawozy do trawników z substancją odchwaszczającą. Nawóz powinien dostarczać trawie wszystkich potrzebnych do odpowiedniego wzrostu mikro - i makroelementów. Podstawowe składniki, które są niezbędne i potrzebne trawie to fosfor, azot i potas oraz wapń, żelazo i magnez. Nawet prawidłowo założony i starannie pielęgnowany trawnik może chorować. Wszelkie choroby mogą pojawić się między innymi przez niekorzystne warunki atmosferyczne. (osłabienie trawy przez mróz albo suszę). Dużą rolę w niszczeniu trawy odgrywają uporczywe szkodniki takie jak: krety, drutowce, pędraki, nornice, nicienie.

Trawniki z rolek – zakładanie przez cały rok

Dobrym i zupełnie innym rozwiązaniem może być założenie trawnika z rolki. Produkowane są one z różnych nasion traw i można je zakładać w dowolnej porze roku, z wyjątkiem wtedy kiedy gleba jest zamarznięta. Położyć go można wszędzie a efekt jest natychmiastowy. Teren należy wysprzątać i wyrównać, podobnie jak w przypadku trawnika z siewu, w taki sposób, aby nie było żadnych wgłębień i woda w takich miejscach nie zalegała, teren musi być dobrze oczyszczony. Tuż przed położeniem trawnika dobrze jest lekko zruszyć górną warstwę gleby i delikatnie ją podlać, co przyspieszy ukorzenianie darni. Po ułożeniu całego trawnika należy dokładnie zwałować całą powierzchnię, aby dobrze docisnąć trawnik do podłoża. Przez pierwszy tydzień trzeba codziennie podlewać trawnik, później co drugi i trzeci dzień. Trawnik powinien się ukorzenić po 7-10 dniach i po tym czasie dopiero można go użytkować.

Nasza firma Lawendowy Gaj oferuje pomoc w zakładaniu i pielęgnowaniu trawników w Szczecinie. W przypadku wszelkich problemów i trudności napotkanych z zasianiem trawy serdecznie zapraszamy do kontaktu. Służymy fachowym pomocą. Nasi profesjonaliści i fachowcy w branży skutecznie doradzą kiedy i w jaki sposób siać, a także jaki gatunek trawy najlepiej wybrać pod określony rodzaj gleby i idealnie pasujący do wymarzonego ogrodu.

Motorówki Szczecin